Méhecske csoport

Helye: Süttör óvoda
Óvónők: Szabóné Áder Éva (németes)
Kishegyi Gyuláné Klári (magyaros)

2006-2007-es évben indítottuk el a II. Német nemzetiségi csoportot óvodánkban: „Méhecske” csoport néven.
A német-magyar nevelés-oktatás egymásra épülve, egymást segítve és kiegészítve zajlik csoportunkban.
E nyelv mindennap jelen van a gyerekek életében, ezért különösebb erőfeszítés nélkül, játszva sajátítják el.


A korai nyelvelsajátítás elsődleges célja: a nyelvvel való játékos ismerkedés.
A német nemzetiségi csoport előnyei-módszerei:
Az életkori sajátosságok figyelembevételével, játékosan, több érzékszerv aktív részvételével

A gyerekeknek örömet okoz, hogy játszhatnak idegen hangzású szavakkal, motiválónak, mulatságosnak tartják-megtanulják utánozni azokat.
Megtanulnak rövidebb mondókákat, verseket, dalokat, utánzó játékokat, melyek a foglalkozáson túl az egész napi tevékenységet áthatják.

Képesek lesznek egyszerű szavak megértésére, reprodukálására.

Tudnak:

Sikerélményhez jutnak a gyerekek, mely hatékonyan elősegíti a későbbi nyelvtanulást.
A 3-6 éves „nem tanulja” hanem „felszedi” a nyelvet, ragadnak rá a szavak, hiszen kommunikálni akar azzal, akivel együtt lenni öröm számára.
Az új szavak, kifejezések beépülnek - új nyelven - a szókészletükbe, szókincsükbe.
Fejlődik kommunikációs figyelmük, empátiás (beleélős) készségük, logikus gondolkodásuk és a nem verbális jelekből értés képessége.
Az anyanyelvi kifejezőképesség fejlődéséhez is hozzájárul, helyesebben, választékosabban beszélnek gyermekeink, kevesebb a beszédhibás, s ezt mind spontán módon sajátítják el.

”Méhecske”csoportban heti váltásban történik a kétnyelvű nevelés-oktatás.

Az 1.héten magyar nyelven folyik az óvodai munka Klári óvó nénivel,
A 2.héten minden német nyelven történik –szorosan ráépülve a magyar anyagra -Tante Évivel.
A szeretetteljes családias légkörben az életre készítjük fel a kisgyermekeinket, melyben nagyon fontos szerepet kap a „szeretet”, a „játékosság”, a „humor” és a „következetesség”.

Célunk: olyan gyerekek nevelése, akik ebben a mai világban megállják a helyüket, egészséges életvitelükkel, testi kondíciójukkal, tanulni vágyásukkal, értelmi képességeikkel, fantáziájukkal, jóságukkal. tudnak szeretetet adni és kapni.

Ebben nagy szerepe van a „családnak” is mellyel szoros kapcsolatot kívánunk kiépíteni.

A német héten nemcsak a foglalkozásokra helyeződik a hangsúly, Tante Évi próbálja a társalgási németet is megszerettetni a gyerekekkel azáltal, hogy németül beszélget és németül intézi instrukcióit a gyerekekhez az egyes helyzetekben.
A magyar héten Klári óvó néni várja a gyerekeket sok-sok játékkal konstrukciós, szerepjáték, interakciós (színjátszó), közösségfejlesztő verbális (szóbeli) játékokkal.
A testnevelési játékok (tornateremben, csoport szobában és az udvaron) fejlesztik a kis és nagy mozgását, egészséges testi fejlődését, kielégítik a mozgásigényét a gyermeknek.
A mese-vers németül és magyarul is élményhez juttatja a gyerekeket, fejlesztve fantáziájukat, szókincsüket.
A játékidőben történő ábrázoló tevékenységek által a gyermekek kézügyessége, esztétikai érzéke, szépségérzete, testi-lelki harmóniája fejlődik.
A zenei élmények (körjátékok, dalok, hangszeres játékok) színesebbé, vidámabbá teszik napjainkat (mindez mindkét nyelven történik).
Emellett az egyéni-differenciált foglalkozások, csoportos tevékenykedések is zajlanak.

A hagyományok ápolását, a jeles napok megtartását az év folyamán fontosnak tartjuk, melyhez szorosan kapcsolódik óvodánk környékének felfedezése, megismerése, megszerettetése, védelme.

A környezetünk adta lehetőségeket maximálisan kihasználjuk beillesztve az óvodai programunkba s a csoportunk életkori sajátosságait figyelembe véve, testi-lelki egészséges fejlődését szem előtt tartva igyekszünk tartalmas, vidám, boldog, óvodáséveket teremteni kisgyermekeinknek.

Szeretettel várunk a „Méhecske”csoportba.

„Minél több nyelvet tudsz, annál többet érsz.”