Fertődi Óvoda logó

Aktuális

Óvodánkról

Tagintézmények

Csoportjaink

Dolgozóink

Tevékenységeink

Címünk

Fotóalbum

Kiadványaink

Archívum

Fertőd Óvoda

 




Szülőknek

elválasztó

Óvodai és bölcsődei beíratás!

Óvodánk összevont igazgatású intézményként két épületben működik: Süttör négy, Eszterháza két óvodai és egy bölcsődei csoporttal rendelkezik. A gyermekek nevelése vegyes csoportokban folyik. Arra törekszünk, hogy a családdal együtt megteremtsük óvodásaink számára a nyugodt, kiegyensúlyozott, vidám gyermekkort.

Amit még biztosítunk:

  • három német nemzetiségi csoportunkban játékos formában megismertetjük a gyermekekkel az idegen nyelvet,
  • A sérült és eltérő fejlődésű gyermekeket együtt neveljük az egészséges társaikkal. Az integráció biztosításával a korai társadalmi esélyegyenlőség eszméjének megvalósulását is szem előtt tartjuk.
  • a szeretetteljes, derűs, a jó családi mintát követő, óvodai légkör.

Akik szeretnének a kisgyermekük óvodás kora előtt munkába állni és nem tudják a felügyeletet másként megoldani, nálunk a bölcsődei csoportunkban, biztonságban tudhatják gyermekeiket 2 éves kortól. A nagy érdeklődésre való tekintettel kérjük mindazon szülőket, akik még nem biztosak benne, de lehetséges, hogy kisgyermeküket év közben bölcsődébe kívánják íratni, jelezzék szándékukat az Intézményünkben. Mindezekről személyesen is meggyőződhetnek, ha felkeresnek bennünket. Bármikor szívesen látjuk Önöket.

Felhívjuk a Szülők figyelmét, Óvodába felvehető az a gyermek, aki a 3. életévét, 2012.december 31.-ig betölti. Bölcsődébe felvehető, az a gyermek, aki betöltötte a 2. életévét, a szülő munkaviszonyban áll, azt igazolni tudja, illetve amennyiben a bölcsődei férőhely ezt lehetővé teszi.

Az óvodai és bölcsődei beiratkozás:

2012. március, 21. – 23.-ig 8.00-16.00 óráig

Napköziotthonos Óvoda és Bölcsőde,

9431.Fertőd, Madách sétány 2.

Szükséges iratok:

  • A szülő személyigazolványa, lakcímkártyája
  • Gyermek születési anyakönyvi kivonata
  • Gyermek TAJ- kártyája

Kreiterné Kovács Jolán Intézményvezető

Első alkalommal Német Nemzetiségi nap a Fertődi óvodában

A kisvárosban élő német nemzetiségi családok gyermekeiből és a német iránt fogékony szülők gyermekeikből szerveztük meg az első "németes csoportunkat" 2004/2005. tanévben. Sajnos a mostani szülői generáció már nem beszéli a német nyelvet és igy sajnos idegen nyelvként kezdtük az óvodában gyerekekkel a nyelvvel való ismerkedést.

Vállalkozásunk sikerét mi sem bizonyította jobban, mint az, hogy 2006/2007-es évben újabb németes csoporttal bővítettük óvodánkat. Majd 201 szeptemberében a helyi általános iskola felmenő rendszerben egy német nemzetiségi osztályt indított.

A gyerekek játszva és könnyedén tanulják meg a német mondókákat, énekeket és az egyszerűbb mondatokra már németül kapjuk a válaszokat. A korai nyelvtanulás pozitívan hat a gyermekek anyanyelvi fejlődésére és a későbbi tanulásukra is. Kutatások kimutatták, hogy a több nyelven beszélő gyermekek jobbak az elvont és a logikus gondolkodás területén, kreatívabbak és könnyebben tanulnak más tantárgyakat is az iskolában.

A nevelés tervezésben felhasználjuk a magyar mellett a német kisebbségi nyelvi, zenei, szellemi és tárgyi kultúra értékeit, melyek a magyar és a német hagyományok, szokások továbbörökítését és az identitás megalapozását szolgálják a gyermekek életkori sajátosságainak és egyéni fejlettségének megfelelően.

A helyi Német Nemzetiségi önkormányzat támogatásával és segítségével az óvodában egy német nemzetiségi napot szerveztek a gyerekeknek. Az óvoda vezetője Kreiterné Kovács Jolán - aki a 2006 óta a Fertődi Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke is egyben - támogatta a kezdeményezést. Ennek eredményeként a Süttöri óvodában megvalósulhatott az első nemzetiségi nap. Az óvónénik a hét folyamán a gyerekekkel közösen készültek erre a napra. Kalmár Zsuzsanna és Ácsbold Henrietta német nemzetiségi óvónők a gyerekek rajzaiból , munkáiból fotókból, a paraszti életet bemutató tárgyakból, régi fényképekből, népviseletekből és a régi használati eszközökből egy kis kiállítást rendeztek be, amit Kocsis Ferenc polgármester nyitott meg.

Pénteken délelőtt a két német csoportban a soproni Nyugat-magyarországi Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Karának német nemzetiségi hallgatói, Babai Zsófia adjunktus vezetésével, izgalmas játékokkal készültek, kézműves foglalkozásokat tartottak a gyerekeknek.

A gyerekek nagy örömére a hallgatók a "Die drei Schmetterlinge" című német mesét játszották el. A gyerekek ismerték már ezt a mesét, és így a refrént és a kis dalocskát ők is együtt mondták , énekelték a szereplőkkel. A "kis óvónénik" megörvendeztették a gyerekeket a néptánc csokorral. A táncban minden kisgyermeket bevontak és az önfeledt táncba a vendégek is bekapcsolódtak.

A programok zárásaként a gyerekek és az óvónők a korábban sütött tradicionális süteményekkel, a borkenyérrel és babrétessel vendégül látták a résztvevőket.

A hasonló rendezvényekkel szeretnénk hagyományt teremteni és a jó kapcsolatot tovább ápolni a Benedek Elek Pedagógiai Főiskolával.

Segítség, csúnyán beszél a gyerekem!

A csúnya beszéd sokak rettegett mumusa, ami ellen, amíg csak lehet, mindenki igyekszik megóvni gyermekét.
Az óvodás kor eléréséig ez nem is okoz különösebb gondot, hiszen ha a család kommunikációjában alapvető a figyelem, a másik iránti tisztelet, az fontos mintája lesz a gyermek nyelvi megnyilvánulásainak is.
A legtöbb óvodás szülője azonban megdöbbenve tapasztalja, hogy az addig kifogástalanul viselkedő szemük fénye válogatottabbnál válogatottabb kifejezésekkel gyarapítja szókincsét az ovis csoportban. Vagy épp más forrásból.
Ha megüti a fülünket valami nekünk nem tetsző szó, a legfontosabb szabály, hogy ne hördüljünk fel, ne rendezzünk jelenetet, és ne szégyenítsük meg a gyermeket miatta. A lehető legrosszabb reakció, ha a verbális agresszióra fizikai agresszivitással reagálunk. Amennyiben a gyermek ezt tapasztalja, hamar megtanulja, hogy ezeknek a szavaknak mágikus hatalma lehet, ha ilyen könnyedén tud velük provokálni.
Ne essünk abba a hibába se, hogy mi magunk is jókat nevetünk a trágár szavakkal való játékon, hiszen ezzel csak újabb bátorítást adunk gyermekünknek. Ami vicces, abból nyugodtan lehet repetázni - gondolhatja joggal a határokat feszegető csemete.
S hogy miért ne aggodalmaskodjunk túlzottan egy-egy illetlen szó hallatán?
Ha megkérdezzük a kis óvodást, mit jelent egy-egy csúnya szó, kiderül, hogy gyakran fogalma sincs róla. Mindössze azt élvezi, hogy milyen erőteljes hatást vált ki velük környezetéből. Máskor azt tapasztalja, hogy a társai körében vicces lehet, ha így beszél, de előfordul, hogy csak dühös, és indulatait ezeken a szavakon keresztül tudja levezetni.
S hogy mi a teendő ilyenkor? Sokszor egész egyszerűen nem kell tudomást venni a hallottakról; ha azonban újra és újra előkerülnek ezek a nekünk nem tetsző kifejezések, mondjuk el őszintén, hogy nem illik így beszélni, hiszen megbánthatjuk, fájdalmat okozhatunk velük szeretteinknek.

Figyeljünk arra is, hogy minél kevesebb negatív hatás érje a piciny füleket. A televízió vagy számítógép előtt hagyott gyermek könnyebben sajátíthatja el ezt a fajta negatív verbalitást. Szabjunk tehát határt ezeknek a tevékenységeknek, és ne hagyatkozzunk feltétel nélkül a korhatárjelző karikára.
És végül, de nem utolsó sorban, ügyeljünk saját és családunk beszédstílusára!
Forrás: Nők Lapja

Óvodai és bölcsődei beíratás

Hozza gyermekét, egy felújított, jól felszerelt óvodába és bölcsődébe, így egész nap biztonságban tudhatja gyermekét.

Ha bennünket választ, csoportjainkban szakképzett óvónők biztosítják a magas színvonalú nevelést és a családias légkört.
Két német nemzetiségi csoportunkban játékos formában ismertetjük meg a gyermekekkel az idegen nyelvet.

A sérült és eltérő fejlődésű gyermekeket együtt neveljük az egészséges társaikkal. Az integráció biztosításával a korai társadalmi esélyegyenlőség eszméjének megvalósulását is tartjuk szem előtt.

Akik szeretnének a kisgyermekük óvodás kora előtt munkába állni és nem tudják a felügyeletet másként megoldani, nálunk a bölcsődei csoportunkban, biztonságban tudhatják gyermekeiket.
A nagy érdeklődésre való tekintettel kérjük mindazon szülőket, akik még nem biztosak benne, de lehetséges, hogy kisgyermeküket év közben bölcsődébe kívánják íratni, jelezzék szándékukat az Intézményünkben.

Mindezekről személyesen is meggyőződhetnek, ha felkeresnek bennünket. Bármikor szívesen látjuk Önöket.

Az óvodai és bölcsődei beiratkozás:
2010. március, 17-18 /szerda, csütörtök/
8.00-16.00 óráig
Napköziotthonos Óvoda és Bölcsőde, 9431. Fertőd, Madách sétány 2.

Szükséges iratok:

  • A szülő személyigazolványa, lakcímkártyája
  • Gyermek születési anyakönyvi kivonata
  • Gyermek TAJ- kártyája

Kreiterné Kovács Jolán
Intézményvezető

Az új (H1N1) influenza megelőzése óvodások és iskolások között

Szerző: Kéky Kira
2009. október 16.
Forrás: HáziPatika.com
Ismertesd meg gyermekeddel, tanáraikkal, nevelőikkel, milyen védekezésre van szükség a szezonális és az új influenza terjedésével kapcsolatban. Az alábbi teendőket az országos tisztiorvosi szolgálat fogalmazta meg.
A gyermekek általában a felnőtteknél hosszabb ideig fertőzőképesek. Kortársaikkal szoros, gyakori és kiterjedt kapcsolatot tartanak fenn, és koruknál fogva nem, vagy csak részben tartják be a higiénés szabályokat, ezért körükben az átlagosnál jóval nagyobb mértékben terjedhet a betegség - hívja fel a figyelmet az ÁNTSZ.

A leghatékonyabb megelőzési módja az influenzának (akár szezonális, akár az új, pandémiás influenzáról van szó) a védőoltás.
Az influenzaoltással kapcsolatban óriási tapasztalat áll rendelkezésre, mivel a világon több millió, ezen belül Magyarországon évente több mint egymillió ember kapja meg a szezonális influenza elleni védőoltást. A pandémiás influenza elleni vakcina ugyanazon technológiával készül, mint a szezonális. A klinikai vizsgálatok eredményei szerint az oltóanyag ártalmatlan (kárt nem okoz), százalékban nem kifejezhető, de "elég erős" védettséget biztosít. Ez azt jelenti, hogy "a vakcina védelmet nyújt a súlyos következmények ellen még azoknál is, akik esetleg az oltás ellenére is megbetegednek" - fogalmazott a gyártó képviselője.

Pandémiás (új, H1N1) influenza elleni oltás

A tisztiorvosi szolgálat ütemterve szerint az alábbi sorrendben kaphatnak ingyenes védőoltást a gyermekek:

Első ütemben - mivel engedélyezték a 3 év felettiek számára az oltást - a 3 évnél idősebb, súlyos betegség kockázatának kitett, a szezonális influenza által is veszélyeztetett csoportok vehetik fel az oltást.

Tételesen:

Influenza

  • a krónikus légzőszervi betegségben szenvedő, asztmás gyerekek,
  • a kóros elhízás vagy neuromusculáris betegség miatt korlátozott légzési funkciójú gyerekek,
  • szív- és érrendszeri betegségben szenvedők (kivéve a kezelt magasvérnyomás-betegséget),
  • veleszületett vagy betegség/kezelés révén szerzett immunhiányos állapotban szenvedő gyerekek
  • (beleértve a HIV-pozitív személyeket, daganatos betegségben szenvedőket is),
  • krónikus máj- és vesebeteg gyerekek,
  • anyagcsere-betegségben szenvedők, például diabéteszes gyerekek.

Második ütemben történik az egészséges gyermekek ingyenes oltása.

Ekkor kapják meg például a nevelési, oktatási intézményekbe járó 14 éven aluli gyermekek, illetve az oktatási intézmények dolgozói, továbbá a kollégiumban lakó diákok.

Az oltás nem csak a beteg, hanem a teljesen egészséges gyermekeknek is javasolt, ajánlott, mivel az eddigi megfigyelések szerint a gyermekek között gyakoribb a megbetegedés, és egészséges gyermekeknél is kialakultak már súlyos szövődmények. Az Egyesült Államokban az újinfluenza megjelenését követő 5 tavaszi-nyári hónapban 81 gyermek halt meg a H1N1-vírus által okozott szövődmény miatt.

Ha a 2. vagy 3. ütembe tartozna valaki, de hamarabb szeretne oltáshoz jutni, akkor receptre fel lehet íratni a vakcinát, és azt a háziorvos vagy gyermekorvos beadja.

A szezonális influenza ellen is lehet oltani az óvodásokat és iskolásokat, a két oltást egyszerre be lehet adni, csak különböző testtájakba - például az egyiket a jobb, a másikat a bal karba.

Higiénés szabályok - mire tanítsuk meg a gyermeket?

  • Köhögéskor, vagy tüsszentéskor mindenki tartson zsebkendőt a szája és az orra elé (ha épp nincs kéznél, akkor is inkább a könyökhajlatába, és ne a tenyerébe köhögjön, tüsszentsen). Ezzel megelőzhető, hogy mások elkapják a fertőzést. Javasolt az eldobható papír zsebkendő használata.
  • Használat után a zsebkendőt mindenki dobja a szemétgyűjtőbe, vagy ha ez nem elérhető, akkor az eldobásig lehetőség szerint tartsa zárható tasakban.
  • Minden gyermek és felnőtt az eddiginél gyakrabban mosson kezet meleg vízzel és szappannal legalább 20 másodpercen keresztül, különösen köhögés, tüsszentés, orrfújás és a zsebkendő kidobása után. Ezzel megakadályozható, hogy a kézről a szabad szemmel nem látható kórokozók tárgyakra, felületekre, onnan mások kezére, nyálkahártyájára kerüljenek. A vírus a levegőn még 3-4 órán át életképes! Az alkohol bázisú kézfertőtlenítők (amennyiben legalább 60 százalékos alkoholtartalmúak) szintén hatékonyak kézfertőtlenítéshez.
  • Beszéljük meg gyermekünkkel, hogy ne érintse a szemét, ne piszkálja az orrát, ne nyúlkáljon a szájába piszkos kézzel.
  • Influenzajárvány idején érdemes kerülni az egyébként szokásos üdvözlési formákat (kézfogás, puszi), amelyek szintén növelik a megfertőződés kockázatát.
  • Járvány esetén lehetőség szerint kerüljük a zsúfolt, különösen a zárt helyiségeket, a liftek használatát, illetve viseljünk ezeken a helyeken megelőzésképpen szájmaszkot. Ha lehet, tartsunk nagyobb - minimum 1 méter - távolságot más személyektől. Ez persze iskolában, óvodában gyakorlatilag kivitelezhetetlen.
  • Lehetőség szerint kerüljük a betegekkel való kontaktust.
  • Rendszeresen tisztítsuk meg a gyakran használt tárgyakat, a sok ember által megérintett felületeket (például asztalt, számítógép billentyűzetét, kilincset stb.) és erre hívjuk fel a nevelők, tanárok figyelmét is.
  • Zárt terekben gondoskodjunk a gyakori, alapos szellőztetésről.

Az ÁNTSZ telefonos ügyfélszolgálatán munkanapokon 8 és 16 óra között, munkaszüneti napokon 9 és 13 óra között a 06-80-204-217 ingyenes telefonszámon kaphatnak választ további kérdéseikre.

Felhasznált irodalom:
ÁNTSZ influenzajárvány elleni információi (.pdf dokumentum)
Az egészségügyi miniszter, az OGYI, az országos tiszti főorvos és a gyártó rendkívüli sajtótájékoztatója


 

nyomtatható változat lap tetejére